replica watches replica designer handbags wendyreplica Intermediate gucci outlet
Schackcentralen

SchackCentralen

 

     SCHACKNYHETER | SCHACKBÖCKER | SCHACKTEORI | KLUBBAR | ELORATING | RATINGRÄKNARE | ECO | LADDA NER | SERIETABELLER | SM | OS |  



  beräkna din ranking    träna taktik - kombinationer online    Lada ner partier gratis    lär dig schackteori    bra verktyg för webbmasters   Lada ner partier gratis

 ratingräknare | träna taktikladda ner & spela online | teori  | mobil

KOMANDE TURNERINGAR

Skara 24-25/10
Stockholm  1-4/11
Björkstadssch. 2-4/11
Solstadstr. 3-4/11
Täby Jubileumsturn. 9-10/11
Västkustspelen 17/11
Linköping 23-25/11
Uppsala 24-25/11
Malmö Open 14-16/12
Karlstad Open 27/12
Rilton Cup 27/12-5/1
Trettondagsblixten 6/1
SM i Örebro 6-14/7

 

 

 

 

 

 

     
Rockaden, Stockholm svenska mstare 2007/2008
Schackcentralen gratulerar. [Elitserien: resultat, bordresultat, tabell, partier...]
 
Elitserien i Uppsala - rond 10, start idag kl. 13.00
[LIVE frn Uppsala ...]
 
Elitserien & Superettan - resultat
  • Elitserien Sollentuna SK - storps SS 5 - 2 Vsters SK - Limhamns SK 4 - 3 Wasa SK - Skara SS 1 - 7 Upsala ASS - SK Kamraterna 4 - 3 SS Manhem - Solna SS 3 - 5 Lunds ASK - SK Roc...
  • läs mer...
     
    SCT Ladies Open - damturnering i Tby
    Lnk till turneringen som startar 20 mars - [SCT Ladies Open]
     
    Resultat Elitserien, rond 8
    Vsters SK - SK Rockaden 3-4 Solna SS - Wasa SK 3-4 Upsala ASS - Sollentuna SK 2-6 Skara SS - SS Manhem 5-3 Lunds ASK - SK Kamraterna 3-5 Limhamns SK - ...
    läs mer...
     
    Hndelserik schackvecka!‏
    Det har varit en hndelserik schackvecka med Mark-gon sett. Tv spelare har varit p internationella uppdrag, i vilka man representerat Sverige. Timmy Forsberg kte till danska Tjele fr att spe...
    läs mer...
     
    Aeroflot 2008
    STLLNING efter rond 2: 1 GM Dreev, Alexey (bild) RUS 2633 2p 2 GM Nepomniachtchi, Ian RUS 2600 2p 3 GM Feller, Sebastien FRA 2522 2 p 4 GM Timofeev, ...
    läs mer...
     
    Intervju med Magnus Carlsen frn Morelia
    [Intervju med Magnus Carlsen frn Morelia]
     
    Morelia/Linares 2008
    ROND 1 Alexei Shirov - Viswanatan Anand 0-1 Magnus Carlsen - Vassily Ivanchuk - Peter Leko - Teimour Radjabov 1-0 Veselin Topalov - Levon Aronian 1-0 ROND 2 - spelas idag (lrdag) Anand,V ...
    läs mer...
     
    Alexander Johansson, LASK vann Ebbe Cup i Gteborg
    Resultat: 1. Alexander Johansson, Lunds ASK 4; 2. Mattias Zachrisson, Lundby SS 4; 3. Lennart Uvhagen, Uddebo SK 4 pong (31 deltagare).
     
    Fyrnationslandskampen 2008
    Sverige, Norge, England och Lettland spelar fyrnationslandskampen i Oslo i helgen. Matcherna som brjar p fredag spelas ver 10 bord med 5 herrar och 5 damer. Magnus Carlsen kan inte vara med pga tur...
    läs mer...
     
    Ebbe Cup, 8-10 februari Gteborg
    [Schackturnering i Gteborg - Ebbe Cup, inbjudan]
     
    Mark OPEN, 21-22 mars, Kinna
  • Lngfredag 21/3 - Pskafton 22/3-2008
  • nnagrden Kinna (vid Kinna Stadshotell)
  • 8 ronder 30 minuter per spelare och parti.
  • Lngfredag 21/3 10.00-11.30 personlig anmlan ...
  • läs mer...
     
    Elitserien rond 7 resultat
    Sollentuna SK - Solna SS 5 - 2 SK Rockaden, Sthlm - Wasa SK 5 - 2 Upsala ASS - Vsters SK ...
    läs mer...
     
    Ladda ner nya schackpartier
    [Rilton Cup 2007/08; Elitserien 07/08 rond 1-6; SuperEttan 07/08 rond 1-3]
     
    Krister Olsson vann Dalaopen 2008 - 40 deltagare
    I helgen spelades Dala Open 2008 i Borlnge p Hgskolan Dalarna. SLUTSTLLNING: 1 Olsson, Krister 2324 Horndals SK 6 2 Sandquist, Hans 1931 Borlnge SK ...
    läs mer...
     
    Gteborg: Lag-DM klass I
    TABELL 1 SS Manhem 25.0 2 SK Kamraterna 19.5 3 rgryte SK 21.0 4 Lundby SS 13.0 5 Majornas SK 9.5 6 Mlndals SK 8.0 ROND 4 (28/1) Major...
    läs mer...
     
    Magnus Carlsen och Aronian vann Corus 2008
    Magnus Carlsen (bilden) och Levon Aronian spelade remi i sista ronden och delade segern i rets Corus-turnering...
    läs mer...
     
    Vem r doktor Tore Rilton?
    schackbok om Tore Rilton CupEn sommardag 1971 kom det en postvxel p 12000 kronor till arrangrerna ...
    läs mer...
     
    Magnus hade tur mot Leko
    Corus, Wijk aan Zee 2008 A-Grupp, ROND 9 Adams, Michael - Aronian, Levon - Anand, Viswanathan - Lk, Peter - Radjabov, Teimour - Topalov, Veselin - Kram...
    läs mer...
     
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118

     

     


    DISTRIKT > KLUBB > RATING
      Blekinge SF 
      Dalarnas SF 
      Gotlands SF 
      Gstriklands SF 
      Gteborgs SF 
      Hallands SF 
      Hlsinglands SF 
      Jmtland-Hrjedalens SF 
      Medelpads SF 
      Mlardalens SF 
      NordSknes SF 
      NordVstraSknes SF 
      Norrbottens SF 
      Roslagens SF 
      Sknes SF 
      Smlands SF 
      Stockholms SF 
      Sdermanlands SF 
      Upplands SF 
      Vrmlands SF 
      Vsterbottens SF 
      Vstergtlands SF 
      Vstmanlands SF 
      ngermanlands SF 
      rebro lns SF 
      stergtlands SF 


    KLUBB >> RATING
      Aggerudsskolan 
      Albatross Montessori 
      Ale SK 
      Alingss SS 
      Allians SS 
      Alvesta SS 
      Alzahraa Academis Chess Club 
      Aneby SK 
      Apels SK 
      Arboga SK 
      Arlanda Gymnasiets SK 
      Aros-Springaren 
      Asps Skolas SK 
      Avesta SS 
      Banat SK 
      Bara Bnder SK 
      Bergaskolans SK 
      Bergums Skolschackklubb 
      Bjurss SK 
      Bockstens Skolschackklubb 
      Bodens SK 
      Bollebygds SK 
      Bollmora SK 
      Bollns SK 
      Borlnge SK 
      Bors-Fristad SK 
      Bosanska Krajina 
      Botkyrka SK 
      Bredbyskolans Skol SK 
      Bredgrdsskolans SK 
    Sida: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

    schack, bok   VECKANS BOK
     
    schack
    Award-Winning Chess Problems
    Burt Hochberg
    år 2005
    engelska    [ läs mer ]





    INKOMMANDE BÖCKER

    • Award-Winning Chess Problems
         
      Burt Hochberg >>

    • The Day Kasparov Quit and Other Chess Interviews
         
      Dirk Jan ten Geuzendam >>

    • Italian Game and Evans Gambit
         
      IM Pinski >>

    • 50 Essential Chess Lessons
         
      FM Giddins >>

    • Secrets of Opening Surprises Vol. 4
         
      red: IM Bosch >>



     
     
     

     
     
     
     
     
     
     
     

     


     
     
     
     

      LASK-rating
        -
     
     
     
    PARTIER & ANALYSER
    Excelsior Cup
       parti 1 2 3 4 5 6 | PGN

      spela online rond 5 | 6
    Pelaro Cup
    Rilton Cup
    SM-partier
    EM-partier
    Elitseriepartier
    Supperetan
    Sigeman
    Agrest kommenterar 
    Agrest analyserar
    Ari Zieglers analys

    Åkesson-H.-Persson
    OS 2006 Carlsen-Prasca
    H.-Persson-Ivanov
    Årets parti 2004


    Svenska lagmästare
    1951-2004


    1951 Dalarna SF
    1952 Wasa SK
    1953 Stockholm Södra SS
    1954 SK Kamraterna
    1955 Stockholm Södra SS
    1956 Wasa SK
    1957 SK Rockaden
    1958 SK Rockaden
    1959 SK Rockaden
    1960 Stockholm SF
    1961 Stockholm SF
    1962 Stockholm SF
    1963 Wasa SK
    1964 Östergötland SF
    1965 Lund ASK
    1966 Lund ASK
    1967 Lund ASK
    1968 Wasa SK
    1969 Wasa SK
    1970 Lund ASK
    1971 Stockholm Södra SS
    1972 Lund ASK
    1973 Uppsala ASS
    1974 Wasa SK
    1975 Solna SS
    1976 Lund ASK
    1977 Lund ASK
    1978 Lund ASK
    1979 Solna SS
    1980 SK Rockaden
    1981 SK Kamraterna, Göteborg
    1982 SK Rockaden
    1983 Limhamn SK
    1984 SK Rockaden
    1985 SK Rockaden
    1986 SK Rockaden
    1987 Wasa SK
    1988 Wasa SK
    1989 Wasa SK
    1990 Wasa SK
    1991 Wasa SK
    1992 SK Rockaden
    1993 SK Rockaden
    1994 SK Rockaden
    1995 SK Rockaden
    1996 SK Rockaden
    1997 SK Rockaden
    1998 SK Rockaden
    1999 Sollentuna SK
    2000 Sollentuna SK
    2001 SK Rockaden
    2002 Sollentuna SK
    2003 Sollentuna SK
    2004 Rockaden SK
    2005 Rockaden SK
    2006 Sollentuna SK
    2007 Sollentuna SK
    2008 Rockaden SK
    2009 Rockaden SK
    2010 Team Viking
    2011 Lunds ASK